El Destino

Image
Godziny pracy sekretariatu
Pon- Czw: 08:00 – 17:00

+48 512 034 515

biuro@eldestino.com.pl

Popularność języka hiszpańskiego na świecie

Popularność języka hiszpańskiego na świecie

Jak można zauważyć, w dalszym ciągu język angielski dominuje wśród języków na cały świecie. Natomiast „po piętach depcze” mu Hiszpański, który jest drugim najczęściej używanym językiem. Posługuje się nim ponad 480 milionów ludzi na całym świecie, a kolejne około 75 milionów stosuje go jako drugiego języka lub jako języka biznesowego. Popularność języka hiszpańskiego przypisuje się wielu czynnikom, w tym jego rosnącemu wpływowi w międzynarodowych mediach, wszechobecności w krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie jest językiem urzędowym, oraz elastycznej gramatyce, która sprawia, że nauka jest łatwiejsza niż w przypadku innych języków. Jednocześnie istnieją również kulturowe powody, dla których język hiszpański jest tak popularny, takie jak m.in. literatura, filmy i muzyka, które zachęcają ludzi do jego nauki.

Pochodzenie języka hiszpańskiego

Pochodzenia hiszpańskiego można doszukiwać się na Półwyspie Iberyjskim w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Język wyewoluował z łaciny, z wpływami innych języków, takich jak baskijski i arabski. Początkowo łacinę opisywano jako wulgarną, ponieważ używali jej żołnierze, kupcy a z czasem i chłopi. Z biegiem lat łacina zaczęła tracić dominującą pozycję, podczas gdy hiszpański zaczął nabierać rozpędu. Co więcej, język hiszpański rozprzestrzenił się na wiele innych części świata w XVI wieku, kiedy hiszpańscy odkrywcy założyli kolonie w Ameryce Środkowej i Południowej. Co ciekawe, język hiszpański ma dwie nazwy: Castellano i Español. Użycie obu terminów zależy od regionu i może również odzwierciedlać poglądy polityczne, jak i społeczne. Ponadto, hiszpański można sklasyfikować jako rodzinę języków romańskich, która obejmuje języki takie jak francuski, włoski, portugalski, romański i kataloński.

Gdzie mówi się po hiszpańsku

Popularność hiszpańskiego znacznie wzrosła w ostatnich latach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest obecnie drugim najczęściej używanym językiem. Tendencja ta wynika z rosnącej liczby imigrantów z krajów Ameryki Łacińskiej poszukujących lepszych możliwości za granicą. Oczywiście kolebką języka jest Hiszpania, gdzie posługuje się nim około ponad 46 milionów ludzi. Obecnie rynek hiszpańskojęzyczny obejmuje 55 krajów. Oprócz tego jeszcze w 22 krajach używa się go jako języka urzędowego. Dokładnie 19 z nich stosuje się w regionie obu Ameryk, jeden w Europie, Azji i w Afryce. Co więcej, dominuje też w innych krajach, w których nie jest uważany za język oficjalny. W języku hiszpańskim mówi się m.in. w

· Meksyku, Kolumbii, Argentynie, Wenezueli, Peru, Gwinei, Andorze, Belize, Ekwadorze na Filipinach i w Gibraltarze.

Pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne znajdują się m.in. w:

· Gwatemala, Salwador, Paragwaj, Panama, Urugwaj, Kuba, Dominikana, Nikaragua, Kostaryka, Honduras, Boliwia i Karaiby.

Szacuje się, że około 60% mieszkańców Ameryki Łacińskiej mówi po hiszpańsku. W tym miejscu należy również dodać, że na naukę języka hiszpańskiego decyduje się coraz więcej osób, w tym wielu Polaków.

Odmiany języka hiszpańskiego używane w różnych krajach

Aby zrozumieć odmiany języka hiszpańskiego, najpierw należy wyjaśnić, czym jest język oficjalny, dialekt oraz akcent. W wielkim skrócie:

· Język oficjalny tzw. urzędowy jest językiem mówionym i pisanym w danym kraju.

· Dialekt to odmiana języka, która odznacza się swoistymi cechami zmiany słownictwa i gramatyki.

· Akcent jest częścią dialektu dotyczący głównie części fonetycznej, czyli tego, jak ludzie wymawiają słowa w danym języku.

Jako że mówimy o odmianie języka hiszpańskiego, czyli o dialekcie, to w samej Hiszpani istnieje, aż 14 dialektów, a najpopularniejsze z nich to:

· Język kataloński (Catalán-Valenciano-Balear) i jest blisko spokrewniony nie tylko z Hiszpańskim, ale i również z Francuskim oraz Włoskim, gdzie posługuje się w nim około 9 mln ludzi. Najczęściej mówi się w nim w Hiszpańskim regionie Katalonii i na Balearach (Majorka, Ibiza i Minorce) oraz w Andorze i Walencji.

· Język baskijki jest to język Basków zamieszkałych na terenach pomiędzy Hiszpanią a Francją. Jako jedyny nieromański język posiada status języka urzędowego w Hiszpani kontynentalnej.

· Język galicyjski jest językiem urzędowym w regionie Galicji, gdzie posługują się w nim mieszkańcy tego regionu oraz sąsiednie prowincje Asturia, Zamora i León.

W języku hiszpańskim występują również inne odmiany tego języka używane w Ameryce łacińskiej m.in:

· Andyjski, który używany jest w górzystym regionie Andów w Peru, Ekwadorze i Boliwii. Ponadto stosuje się go w Kolumbii (na południowy wchód), Argentynie (na północ) i Chile (na północ)

· Karaibski, który jest jednym z najszybszych dialektów, często stosowanym w latynoamerykańskiej muzyce (reggeaton). Używa się go na Kubie, Dominikanie, Karaibach oraz w Panamie, Wenezueli i w niektórych regionach Meksyku.

· Chilijski, który używany jest w Chile i w części regionu Cuyo w Argentynie.

· Oraz Paragwajski, Amazoński, Mexican * * *, Ribereño, Ecuatorial, Llanero, Rioplatense * * i inne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.